Uniți în slujire

  Mă rog ca toţi să fie una, cum Tu, Tată, eşti în Mine şi Eu, în Tine, ca şi ei să fie una în noi, pentru ca lumea să creadă că Tu M-ai trimis. – Ioan 17:21

  Cel de-al Doilea Război Mondial a luat sfârşit într-un final, dar teama de războiul rece era încă foarte prezentă. Într-adevăr, era foarte multă tensiune politică şi militară între blocul apusean (capitalism) şi blocul răsăritean (comunism). În acele zile foarte instabile, John F. Kennedy a fost ales al 35-lea preşedinte al Statelor Unite. În faimosul său discurs din Capitol Hill, Washington D.C., din 20 ianuarie 1961, el a provocat întreaga naţiune şi totodată şi ţările din blocul apusean să rămână unite şi să susţină cauza comună.

  Mai întâi el a subliniat valoarea unităţii, declarând următoarele: „Puţine sunt lucrurile pe care nu le putem face dacă suntem uniţi în fața atâtor evenimente neprevăzute. Dar dezbinați putem face puţin – pentru că nu îndrăznim să dăm piept cu o provocare puternică în vremuri grele şi separaţi.” Spre finalul discursului, el a scos în evidenţă nevoia de slujire altruistă. În cuvintele sale remarcabile spunea: „De aceea, dragii mei americani, nu întrebaţi ce poate face ţara pentru voi; întrebaţi ce puteţi face voi pentru ţară. Dragi cetăţeni ai acestei lumi, nu întrebaţi ce va face America pentru voi, ci ce putem face împreună pentru libertatea omului.”

  Nu contează dacă eşti de acord sau nu cu tonul politic al acestui discurs remarcabil. Ceea ce contează este să ne dăm seama că noi suntem implicaţi direct într-o luptă majoră continuă între bine şi rău şi că noi trebuie să avem o poziţie fermă în această luptă. Apostolul Pavel spunea că „noi n-avem de luptat împotriva cărnii şi sângelui, ci împotriva căpeteniilor, împotriva domniilor, împotriva stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutăţii care sunt în locurile cereşti” (Efes. 6:12).

  Ca membri ai trupului spiritual al lui Hristos (1 Cor. 12:12-31), putem fi biruitori doar dacă rămânem uniţi în Hristos (Ioan 17:21) ca să ne susţinem unii pe alţii în slujirea altruistă. Trebuie să urmăm mai îndeaproape exemplul lui Hristos, care „n-a venit să I se slujească, ci El să slujească şi să-Şi dea viaţa ca răscumpărare pentru mulţi” (Matei 20:28). În loc să întrebi ce poate face biserica pentru tine, întreabă ce poţi face tu pentru biserică şi pentru cei din jurul tău care pier în păcatele lor. Dragostea altruistă poate şi va face diferenţa în comunităţile noastre!

  Uniți în slujire - 2018. În loc să întrebi ce poate face biserica pentru tine, întreabă ce poţi face tu pentru biserică şi pentru cei din jurul tău care pier în păcatele lor. Dragostea altruistă poate şi va face diferenţa în comunităţile noastre!
  Alberto Timm
  Autorul acestui devoțional „Un nou început în fiecare zi”, Alberto Timm își dorește ca fiecare zi a acestui an nou să îţi aducă o experienţă mai profundă cu Domnul şi Mântuitorul nostru minunat, Isus Hristos!

  Din aceeași categorie

  Triunghiul Bermudelor

  O zicere înțeleaptă spune următorul lucru: „Nu te duce pe terenul lui Satana pentru că nu știi ce va face cu tine.”

  Triunghiul echilateral

  Un bine, oricât de subiectiv ar fi, este neprețuit; trebuie doar să nu dăuneze cuiva gestul făcut de noi, în rest, grija noastră e aceea de a face totul pe deplin. Exemplul perfect este Mântuitorul nostru, care a făcut bine chiar și vrăjmașilor Lui.

  Trepiedul

  Întreabă-te dacă tu ești pentru cineva un punct de sprijin. Sunt persoane care au curajul să apeleze la tine când le e greu? Ce faci de obicei? Ajuți sau te eschivezi? Dar Dumnezeu, El știe că Îi ești recunoscător? I-ai spus acest lucru? Spune-I simțămintele tale! Îi face plăcere să audă din gura și din inima ta mulțumirea.

  Trei solii îngerești

  Dacă citești și te frămânți, încă nu-i târziu, ia o decizie corectă! Recitește cele Trei Solii Îngerești din Apocalipsa 14. Meditează mai mult la semnificația mesajului și consideră că trebuie să iei o decizie.

  Publicate astăzi

  Triunghiul Bermudelor

  O zicere înțeleaptă spune următorul lucru: „Nu te duce pe terenul lui Satana pentru că nu știi ce va face cu tine.”

  Salvat de o întâlnire de comitet

  Când ne începem ziua, să ne străduim să-L punem pe Dumnezeu în locul cuvenit. Doar făcând astfel îngerul Domnului își va așeza tabăra în jurul nostru și ne va păzi de orice rău.

  Rănile trecătoare

  Roagă-te astăzi ca Dumnezeu să te ajute să fii un prieten bun şi să-ţi dea destulă înţelepciune să poţi discerne prietenul adevărat de cel fals. Influenţa unui prieten poate fi atât de mare încât să-ţi compromită propria mântuire.

  Mi-ar plăcea ca biserica mea să (mă) cunoască

  Roagă-te pentru un tânăr pe care îl cunoști deja! PROVOCARE: Ia-ți timp să stai de vorbă cu un tânăr pe care nu-l cunoști!

  A menny hibátlan igazgyöngye

  „Ismét hasonlatos a mennyek országa a kereskedőhöz, aki igazgyöngyöket keres.” (Mát 13,45)
 
„Az értékes igazgyöngy:...